As the cost of living crisis continues to bite, Which? has found
households can save hundreds of pounds on food by ditching
expensive brands like Heinz, Innocent and Kelloggs and opting for
supermarket own-brands instead.
In a series of blind taste tests, the consumer champion has found
that supermarket own-brands are not only cheaper when it comes to
everyday essentials such as beans, orange juice and honey nut
cornflakes, but sometimes they also taste better than their
well-known branded counterparts.
Which? found that six out of the eight groceries tested show
that, for those willing to swap to supermarkets' own-brands,
shoppers could save themselves hundreds of pounds a year without
compromising on taste.
-
Save over £70 a year on baked beans
Which? found Lidl’s budget-friendly Newgate baked beans (32p
for 420g, 8p per 100g) are the best value option. They cost
less than half the price of Heinz beans (£1 for 415g tin).
For shoppers buying two tins a week, switching from Heinz to
Lidl could save more than £70 a year.
-
Save almost £100 a year on orange juice
Aldi’s The Juice Company Smooth Orange Juice is the best
value option Which? tested - costing just £1.69 per 1.75L
carton (10p per 100ml). Innocent orange juice was the
priciest option (£3.60 for 1.35 litres, 27p per 100ml) and
came in last place for taste. Overall, shoppers could save
£99.32 a year by swapping expensive Innocent juice for Aldi’s
budget option.
-
Save £51.60 per year on Crunchy Nut Cereal
Pitted against Kelloggs’ Crunchy Nut cornflakes (£3 per 500g
pack, 60p per 100g), Aldi’s Harvest Morn Honey Nut Crunchy
Cornflakes is the best value cereal, costing only 85p per
500g pack, 17p per 100g and saving shoppers £2.15 per pack
and £51.60 per year if they buy a box every two weeks.
-
Save £9.90 per year on Crunchy Peanut butter
Testers compared popular peanut butter brands WholeEarth,
Sun-Pat, and KP against supermarkets and again found Lidl’s
Mister Choc Crunchy Peanut Butter is the best value pick,
costing just 85p for 340g (25p per 100g). Sun-Pat, costing
£2.50 per 400g jar (63p per 100g) was ranked near the bottom.
Shoppers could save £1.65 per jar by switching to Lidl’s
offering.
-
Save £10.86 per year on chocolate hazelnut spread
Nutella’s popular spread, costing £2.90 per 350g jar, was
beaten by Which?’s best value pick, Lidl’s Choco Nussa
Spread, which scored highly on taste and costs only £1.09 per
400g jar. Opting for Lidl’s spread will save shoppers £1.81
per jar and £10.86 a year.
-
Save £4.80 per year on Marmite
Branded Marmite sets shoppers back £2.49 per 250g jar (£1 per
100g), whereas Aldi’s Grandessa Mighty Yeast Extract was
ranked at the top for taste and only costs £1.69 per 240g jar
(70p per 100g), saving £4.80 per year.
While the top brands couldn’t always be beaten on taste, Which?
found supermarkets offer great value alternatives.
-
Save £3.85 on a jar of instant coffee
While Nescafe Original (up to £5.50 a jar, £2.75 per 100g)
could not be beaten on taste, Aldi’s cheap instant coffee
costs less than half as much per 100g, offering a potential
saving of £3.85.
-
Save £1.70 Tomato ketchup
Heinz Tomato Ketchup was a firm favourite in terms of taste,
but sets shoppers back £2.30 for 460g (50p per 100g).
Sainsbury’s Tomato Ketchup is the best value for money at 60p
for 460g (13p per 100g), saving £1.70.
Natalie Hitchins, Which? Head of Home Products and Services,
said:
“No one wants to overpay for basic groceries, especially when the
cost of living crisis is putting huge pressure on household
budgets. Shopping around and buying own-brand products is an easy
way to save hundreds of pounds a year.
“Those prepared to switch to a cheaper supermarket for their
regular shop will likely find some great value alternatives to
their favourite brands - with many even beating their well-known
rivals for taste in Which?’s tests.”
ENDS
Notes to editors:
-
Over the coming months, Which? will be highlighting free and
useful money-saving advice every Monday to help consumers
manage the ongoing cost of living crisis. The series will
cover a range of topics, from how to save money on household
bills, to childcare and travel.
-
Which? taste-tested a range of everyday food items over
recent months, pitting supermarket own-branded products
against popular brands. Prices were correct at the time of
testing.
-
Each product category was tasted and rated by a panel of 60+
consumers who regularly buy and consume that product. The
make-up of the panel broadly represents the demographic
profile of adults in the UK. The panelists rate each product
in a fully rotated order and the taste tests are conducted
blind, so they don’t know which brand they are trying. Each
panelist has a private booth so they can’t discuss what they
are tasting or be influenced by others.
The prices below show cheap alternatives to leading branded
items: